Screenshot

DooM Open 2010

Účastníci prosincové DooM Open 2010, chybí Bubuss se synem...

[ 18.08.11 ] [ 11:43:15 ] [ Method ] [ Komentáře: 5 ]

Slade 3 - Nutnost pro každého mappera

Je to už nějaký čas co byl oficiálně vydán tento šikovný nástroj na editaci a práci s mapovými soubory (wad, pk3 atd.) a jelikož se jedná o momentálně nejsilnější prográmek na trhnu, tak bych vám rád v rychlosti a krátce přiblížil nějaké jeho plusy, mínusy a co to vlastně umí.

Jak už jsem výše napsal, tak jde o program díky kterému budete moci upravovat jednotlivé entity ve všech doom engine based mapových souborech. Mezi takové entity patří prakticky všechno co potom během hraní můžete vidět, cítit, slyšet ... Jde tedy například o jednotlivé textury, zvuky, animace monster, ale třeba i o ACS soubory (skriptování) a další zdoom specific entity jako MAPINFO, ANIMDEFS apod. - Všechny tyto entity jsou pak uloženy v jednom soubory např. doom2.wad a Slade3 vám umožnuje všechny tyto entity v user-friendly UI editovat a manipulovat s nimy.

Slade3 je jakýsi mix již dříve hotových programů SlumpED a SLADE - První jmenovaný se soustředil právě na editaci jednotlivých entit a druhý je mapový editor. A právě mapový editor je momentálně achilova pata Slade3, jelikož tam ještě žádný není. :-) Nicméně autor slibuje jeho implementaci do konce roku.

Ovšem i bez mapového editoru se jedná o velice povedeno utilitku, která překonává všechny její předchůdce jako XWE, Wintex, SlumED a další, takže pokud se tvorbou map zabýváte a Slade3 jste ještě nezkusili, tak to určitě v nejbližší době napravte, jelikož vám dokáže výrazně usnadnit život.

Oficiální web : http://slade.mancubus.net/

Download : Zde

P.S. Pokud budete hodní a nebudete se hádat, tak připravím i nějaký seriál/tutoriál ;)

Zdroj: Slade
Komentáře k novince:

#1   18.08.11 11:47:03  Method
... ještě dodám, že narozdíl třeba od Doom Builderu je Slade multiplatformí ...
#2   18.08.11 14:30:10  Jaeden
Já slade3 používám jako Lump Editor, ale na mapy zůstávám u DB2
#3   18.08.11 23:15:45  Pipicz
No tak jestli onen implementovaný editor nebude sám DB2 (nebo dokonce něco novějšího a lepšího :-)), tak myslím, že editor přímo ve Slade 3 moc lidí zajímat nemusí :-D
#4   19.08.11 10:41:29  Damned
Slade3 je podle mě určitě lepší volba než xwe nebo wintex. Co se týče map editoru, tak se mi SLADE docela líbil. V současné době mi nějak nesedí interface DB2 a tak používám stále DB1, který ale má tendenci často padat. Určitě sleduji a až bude editor map ve Slade3 ready, tak mu dám šanci.
#5   19.08.11 23:28:54  Pipicz
Co se týče map editoru, Vašíku:
1) Na interface DB2 si za chvilku zvykneš.
2) Až si zvykneš, začneš pomalu zjišťovat, že je o dost lepší a efektivnější než už tak dobrý DB1.
3) DB1 je velice stabilní editor. Zkus to srovnat s WadAuthorem, který oproti DB1 padal pořád. S ještě staršími editory už žádné zkušenosti nemám. A DB2 je ještě mnohem mnohem stabilnější než DB1. Ale vzhledem k tomu, že to padání DB1 je pravděpodobně způsobené tvým hardwarem, nemyslím, že by tvůj PC zvládal DB2 tak, jak má. :-D Ale to jsme už řešili vloni na Chlastej! :-D
O shizl ghiznghar, já beru roha...